Toz Safranli Pilav Tarifi

Toz Safranlı Pilav Tarifi

Toz Safranlı Pilav Tarifi Nasıl Yapılır?

Toz safranlı pilav tarifi diğer bir adı ile sarı pilav ile sofranıza farklı bir tat ve lezzet katacağınıza emin olabilirsiniz. Hazırlanışı ve yapılışı oldukça kolaydır. Kullandığımız pirinç birçok farklı markalar ile marketlerde bulunmaktadır. Rahatlıkla bulabilirsiniz. Toz safranı kullanırken dikkat edilmesi gerek noktalar vardır. Fazla kullanıldığında zehirleyici ve yan etkileri bulunmaktadır. Buna dikkat edelim lütfen. Pahalı olduğunda sahte safranlar piyasada çoktur. Toz safranın diğer bir eşdeğeri Aspir ( yalancı safran) ve Zerdeçaldır (safran kökü).  Toz safranın yerine zerdeçalda kullanabilirsiniz. Aspirin aroması ve rengi gerçek safran göre oldukça zayıftır. Safran, ilaç, baharat ve boya bitkisidir. Toz safranın birçok faydası vardır bunlar rahat uyku uyumamıza yardımcı olur, hafızayı güçlendirir, adet sancılarını azaltır, diş etlerini kuvvetlendirir, cinsel isteği artırır, öksürüğü keser, karaciğer hastalıklarına faydası vardır, iştah acıcısıdır. Gördüğünüz gibi faydaları saymakla bitmiyor.

En güzel ve en lezzetli safranlı pilav için Hindistan pirinci olan “Basmati” kullanılır. Kelime anlamı olarak da “Kokulu” anlamında gelir. Genellikle İran, Arap ülkeleri, Asya ve Balkan mutfağında çok sık kullanılır. Şekil ve görüntü olarak bizim pirinçten farkı daha ince ve uzun olmasıdır.  Koku bakımından çok hoş kokuludur. Daha çok ceviz tadında diyebiliriz.

Safranlı pilavın tadı nasıldır? Normal pilava göre hoş kokulu ve çok lezzetlidir. Pilava sarı renk verir. Kendine özgü baharatı vardır. Denemediyseniz mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Toz safranlı pilav tarifi malzemelerini paylaşalım sizlerle basmati pirinç, toz safran, sarımsak, küçük soğan, sıvı yağ ve tuz. Afiyet olsun arkadaşlar bir sonraki tarifimizde görüşmek dileğiyle.

Diğer Pilavlı Tariflerimizde göz atabilirsiniz.

Hamsi Pilavı Tarifi

Pilavlı Et Sote Tarifi

Şehriyeli Pilav Tarifi

Tarif Puanı

  • (5 /5)
  • 1 rating

Sosyal Sayfamız

Benzer Tarifler